Šoping po Indicku… alebo keď po nákupoch zistíte, že máte malý batoh

„Oblečenie nezmení svet, ale ženy,

ktoré ho obliekajú, áno.“  

(Anne Klein)

India – to nie je iba sárí. Obchody su plné rôznych sukní, šiat, tričiek, širokých nohavíc, šatiek a iného etnického oblečenia podľa lokality.

Čo robiť ak zistíte, že ste nakúpili viac, ako sa vám zmestí do batoha?

Čítajte ďalej! 

Základné info o nákupoch oblečenia v Indii:

Ceny za oblečenie v Indii sú pre našinca pomerne nízke, výber je neskutočne pestrý a predavači viac ako ochotní, takže pokušenie obohatiť svoj šatník o nové, exotické kúsky je lákavé. Skutočný raj pre všetkých šopaholikov 😀

Mňa nákupy oblečenia nejak zvlášť neberú, ale moja kamarátka Janička, tá bola v siedmom nebi. Tá si to dokáže užiť a vychutnať aj za mňa. Ja som často ostala pred obchodom, posadila som sa do tieňa a čakala, až ona vyjde spokojná von. Konečne som pochopila pocity otrávených mužov, ktorých ich milované ťahajú z jedného obchodu do druhého. Chlapi, súcitím s vami 😀

Cene tu ale odpovedá kvalita, a pokiaľ sa rozhodnete prevetrať (a hlavne vyprať!) novo nadobudnutý šatník, niektoré kúsky možno vašu rodnú zem neuvidia a zničíte ich ešte pred návratom 😀 Látky sú zafarbené miestnymi farbivami a ako som zistila, z tyrkysových nohavíc sa ľahko stanú takmer bledo zelené 😀 Ale- Za tú cenu!– mávla som nad tým rukou.

Milióny farieb a vzorov a ona si vyberie ČIERNU!!! 😀

Koľko stojí napríklad taká šatka?

Záleží od materiálu a často aj od množtva, ktoré kupujete. Približne od 50 rupií (približne 0,60 Eur alebo 18 korún českých) za bavlnenú alebo hodvábnu, až po niekoľko stoviek za luxusnejšiu, napríklad z pašmíny.

Na veľkých marketoch sú predajcovia v zjednávaní ceny dosť neoblomní. Odôvodňujú to tým, že je tam jeden stánok vedľa druhého, tovar je podobný a po nákupe a porovnaní s ostatnými obchodníkmi by som ich mohla obviniť, že podvádzajú. Ale ceny sú aj tak nižšie alebo rovnaké ako v stánkoch mimo market, a výber ďaleko väčší, tak načo sa hádať a robiť si vrásky 😀

No a ten výber! 😀 Pokiaľ máte problém s rozhodovaním ako ja, môže sa vám kľudne stať, že nakúpite viac, ako ste pôvodne mysleli. A pokiaľ milujete nakupovanie ako moja kamarátka Janička, za nejaký čas zistíte, že batoh, s ktorým cestujete je zrazu malý :D.

Čo s tým???

  • Jedna možnosť je kúpiť si druhý, väčší batoh. To môže byť nepraktické, pokiaľ vás čaká viac presunov. Ale bezpečné, pretože máte svoje veci so sebou.
  • Druhá možnosť je zabaliť všetko, čo už nepotrebujete a poslať si to domov poštou!

My sme využili obe možnosti 😀

Posielať balík z Indie na Slovensko je proces plný papierovačiek, ale našťastie sme si vybrali poštu v malom mestečku Hampi a prísne pôsobiaca pani úradníčka nám -aj keď neochotne, pomohla čo a kde napísať. Moc sa jej ten balík od nás prevziať nechcelo, no my sme sa nedali 😀 Dokola nám opakovala, že je riziko, že to na colnici vrátia späť. Ale keď videla, že sme Slovenky tvrdohlavé, kývla plecami a bolo. Stálo to približne 2000 rupií a balík prišiel z Hampi na Slovensko za rekordných 9 dní!!!

Takže smelo do nakupovania :D!

Ako zvýšiť šancu bezpečného doručenia vášho balíku domov?

Čítaj pár rád na záver: 

  • balík posielaný z Indie musí byť zabalený v LÁTKE!!! – napr. plachta, vrecovina – a ZOŠITÝ!!!
  • pribaľte si potrebné veci na šitie so sebou, prípadne sa nebojte požiadať o pomoc niekoho miestneho, ochotne vám pomôže (samozrejme za poplatok)
  • formulár je v angličtine, mať so sebou slovník, alebo prekladač v mobile sa môže hodiť
  • v balíku posielajte naozaj iba oblečenie, prípadne topánky– balík prechádza rôznymi kontrolami na colnici, a pokiaľ by sa colníkom niečo nezdalo, môžu balík rozbaliť, alebo úplne zadržať
  • môže byť lepšie vybrať si poštu v menšom meste, kde nemusíte čakať s davom miestnych, zvedavých ľudí
  • rozhodne je zakázané z Indie vyvážať: zvieracie kože, slonovinu, lovecké trofeje, zlaté mince, zlato a drahé kovy v inej forme než klenoty, starožitnosti staršie 100 rokov a rukopisy a dokumenty staršie 75 rokov (podrobnejšie info napríklad tu: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/indie/cestovani/duty.html)

 

Návšteva Indie sa rozhodne nezaobíde bez nákupov, a teraz aspoň viete, že môžete kľudne nakúpiť viac, ako unesiete :D.

"Všetko, čím si prechádzaš, ťa pripravuje na to, čo si žiadal." Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *