Hurá, letím do Indie!!! – rýchlo šup na praktické rady

„Ľudia cestujú do vzdialených krajín, aby sa fascinovane pozerali na taký typ ľudí, ktorých doma úplne ignorujú.“  

Dagobert D. Runes

Rozhodnutie vycestovať je – aspoň u mňa – vždy plné vzrušenia a nadšenia. Zvlášť silné to je, keď je to krajina, ktorú som ešte nenavštívila. Či už je to rozhodnutie na základe odporúčaní priateľov a známych, podľa úžasných fotiek a recenzií na internete, alebo som našla výhodné letenky v termíne, ktorý mi vyhovuje… Dôvodov môže byť veľa, ale keď vyprchajú endorfíny, nastupuje tá racionálna, praktická zložka.

To presne sa stalo, keď som sa rozhodla ísť do Indie. Prvotné nadšenie a radosť vystriedali myšlienky:

„Hej, počkať, to asi nebude len tak!“ 😱

A v hlave milión myšlienok: letenky, ubytovanie, vreckové, jedlo,… Začala som googliť ako divá 😀 .

Vám môžem tento stres trošku uľahčiť a ponúkam niekoľko rád a tipov, ktoré by pred cestou mohli pomôcť:

Takže pekne od začiatku:

  • Letenky – ja si kupujem letenky sama cez Skyscanner. Mám overené, že sú naozaj najlacnejšie, dá sa to skombinovať, pokiaľ chcete odletieť z iného mesta, ako máte prílet. Stránky mi prídu prehľadné a jasné.

  • Víza – do Indie potrebujete víza. Podľa dĺžky pobytu sú k dispozícií e-turistické víza (do 60 dní), alebo klasické víza. E-vízum vybavíte z pohodlia domova a máte nárok oň žiadať 2x ročne.

  • Plán cesty – je dobré si aspoň trochu premyslieť, kam chcete ísť, čo chcete vidieť. Hlavne v tak obrovskej krajine, ako je India. Pokiaľ teda nechcete ostať na jednom mieste, napríklad niekde na juhu na pláži. Celkovo myslím, sú vhodné dve varianty: buď začať na juhu, relaxom pri mori a postupovať ďalej na sever, alebo naopak 😀 .

Každá možnosť má svoje pre aj proti. Záleží tiež na termíne vašej cesty, pretože ako sa postupne blíži obdobie monzúnov (jún, júl, august), teplota stúpa a vo vnútrozemí môže byť poriadne horúco. Vo Varanásí som v apríli zažila 44°C a bez schladenia sa v mori to bolo naozaj náročné. Druhá možnosť je ísť do hôr, kde je predsa len chladnejšie. Inak vzhľadom k pomerne nízkym cenám, je možné plánovať cestu za pochodu. Jediným obmedzením môže byť váš rozpočet, respektíve termín plánovaného návratu.

Bude hic Cecilko!😅

  • Ubytovanie – opäť záleží len na tom, koľko ste ochotní investovať. Pokiaľ uprednostňujete low-cost ubytko v Guest Housoch, vyjde vás na pár korún a voľnú posteľ nájdete priamo na mieste. Občas to stojí dosť úsilia chodiť od dverí k dverám, preto sa na to psychicky pripravte! ZJEDNÁVAJTE, hneď SKONTROLUJTE, že funguje všetko, čo vám domáci sľúbil (teplá voda, internet), kľudne sa spýtajte iných turistov, ktorých na mieste stretnete – často poradia lepšie ako miestni.

Hore: interiér domčeku na pláži v Gokarne 800 rupií/noc // Dole: izba v mestečku Tapovan 600 rupií/noc

  • Peniaze – v Indii majú Rupie. Zmenárne nájdete v každom meste, takže je zbytočné meniť príliš veľa peňazí naraz a zameníte Eurá aj Doláre. Je dobré si porovnať kurzy v rôznych zmenárňach, pretože rozdiely môžu byť dosť výrazné. Ideálne je nájsť nejakú travel agency, používať zdravý sedliacky rozum a byť ostražitý pri extra výhodných ponukách. No nikto sa nepokúsil nás podviesť alebo zameniť nám falošné bankovky. Koľko vziať so sebou? Je to individuálne, ale 1000 €/ mesiac v low-cost štýle je určite viac ako dosť.

  • Jedlo a voda – Indická kuchyňa je pestrá a pálivá. Základ tvoria strukoviny, ryža, čapati placky a samozrejme čili a kari. Dobre najesť sa môžete v reštauráciách, ale za pár korún aj v stánkoch na ulici, kde jedia miestni.  Všade na tržniciach kúpite čerstvú zeleninu, ovocie, čerstvé kokosové orechyVodu určite pite iba BALENÚ!!! Tiež kúpite na každom kroku, takže no stress 😉

  • Hygiena – táto stránka Indie môže byť dosť veľký kultúrtny šok. Zvlášť pokiaľ sa jedná o vašu prvú návštevu tejto krajiny. Aj preto niektorí odporúčajú začať na juhu, ktorý je viac turistický a je to vhodné aklimatizačné miesto. Priznám sa, že pre mňa to bol šok aj tak 😀 . Ale nakoniec v pohode. Určite je na mieste poctivo dodržiavať hygienické štandardy a zbytočne neriskovať.

Modrá, či zelená???

  • Očkovanie – do Indie nie je povinné. Je to skôr otázka pre každého individuálna. My s kamoškou sme šli bez očkovania a zvládli sme to úplne bez črevných problémov. Naopak, cestou sme stretávali kopec turistov, ktorí sa pred cestou zaočkovali a odhnačkovali si svoje. Hneď po príchode do Európy sme si navyše pre istotu urobili aj antiparazitárnu kúru.
  • Internet – keď som šla do Indie prvý krát, s každým som sa rozlúčila a všetkým som sľúbila, že sa ozvem vždy keď to bude aspoň trošku možné. Kúpila som si ChatSim kartu…  Predsa len, India nie je Praha, je to chudobná krajina, wifi uvidím niekde výnimočne raz za čas… HA-HA-HA! Veľký omyl 😀 India má snáď lepšie pokrytie wifi ako celé Česko-Slovensko 😀 Internet je všade! Rýchlosť pripojenia je druhá vec, ale na Facebook a messenger to stačilo.

wifi naozaj nebola problém 😂

  • a v neposlednom rade Bezpečnosť – za mňa je India BEZPEČNÁ krajina. Okej, z veľkomiest som navštívila iba Varanásí (cca 4,106 milióna obyvateľov-r.2017), ale strávila som tam niekoľko dní sama a bolo to úplne v pohode. Všeobecne je určite dobré moc neprovokovať oblečením, alebo správaním, nechodiť zbytočne po nociach sama ulicami, nevystavovať cennosti a tak… Ale nikto sa ma nepokúsil okradnúť (aspoň o tom neviem), nikto ma neobťažoval (Indovia sú na európsky vkus príliš kamarátsky národ, takže niekedy som ich mala dosť, ale dajú sa odbiť).

Snáď ti moje skúsenosti pomohli pripraviť sa na cestu a trochu zmierniť cestovnú horúčku 😅.

Tak šťastnú cestu, a ak sa niekde v oblakoch stretneme, neváhaj ma pozdraviť 😀 J.

PS.: Pokiaľ ťa napadli iné rady a tipy, kľudne ich prezraď v komentároch 😉

"Všetko, čím si prechádzaš, ťa pripravuje na to, čo si žiadal." Môj príbeh si môžete prečítať tu>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *